رژیم مغز در سالمندی

19 اسفند 1398
/
آسانیسم

آیا هنگام ورزش ذهن تان را هم ورزش می دهید؟
بر خلاف تصور عموم دوره ی بزرگسالی دوره ی فراموشی و یاد نگرفتن نیست. مغز ما به طور طبیعی در بزرگسالی راه تنبلی را پیش میگیرد ولی به معنای کاهش و از بین رفتن توانایی یادگیری ما نیست. 

تحقیقات نشان می دهد که در شرایط مناسب، ذهن بزرگسالان می تواند رشد کند و قدرت شکل پذیری مغزی ارتقا می یابد. حال از واژه ی پلاستیسیته مغزی به عنوان قدرت شکل پذیری مغزی و انعطاف پذیری مغزی یاد می شود. در واقع پلاستیسیته مغزی به توانایی مغز برای تغییر در هر سنی برای بهتر یا بدتر شدن اشاره می کند. این انعطاف پذیری نقش فوق العاده مهمی در توسعه مغز ما یا کاهش عملکرد آن و در شکل دهی به شخصیت های متمایز ما بازی می کند. 
پلاستیسیته این اجازه را  به مغز  می دهد حتی با افزایش سن، مغز تغییرات و عادات را داشته باشد. وقتی شما چیز جدیدی یاد می گیرید، شما می توانید مسیر نورونی و ارتباط بین آنها را بسازید و قدرت بخشید. این به مغز شما کمک می کند تا قوی تر باشد. همچنین می تواند به انعطاف پذیری آن و نیز عادت به تغییرپذیری آن کمک کند.

امروزه انواع و اقسام رژیم های غذایی برای تناسب اندام و سلامتی وجود دارند و اکثر مردم تجربه ی گرفتن یک یا چند مورد از آن ها را  دارند اما در این مقاله می خواهیم به جوان نگه داشتن مغز و ذهن خود مخصوصا در سالمندی و رژیم مغز در سالمندی بپردازیم.

جمعیت سالمندان رو به افزایش است و 10 درصد جمعیت کشورمان ایران را سالمندان تشکیل میدهند. در سالمندی بطور طبیعی مختصری افت در ابعاد مختلف شناخت داریم. در دوران سالمندی توجه تقسیم یافته کاهش مییابد طوری که فرد سالمند توانایی توجه همزمان به دو موضوع و یا جابه جایی سریع از یک موضوع را ندارند. بُعد دیگری از ابعاد شناختی که طبیعتا در سالمندی دچار افت می شود حافظه ی کاری است. معمولا در سالمندی سرعت پردازش افت می کند، بنابراین یکی از عللی که موجب شده تا سالمندان در انجام کارهای خود وابسته شوند یا افت کنند همین کاهش در سرعت پردازش است. بنابراین علاوه بر همراهی خانواده شما میتوانید از پرستار سالمند در منزل برای عزیزانتان کمک بگیرید.

مشکلات مغزی شایع

چه مشکلاتی در نتیجه اختلال حافظه بروز می کند؟

برخی از شایعترین مشکلات مغزی در مثال های زیر از سوی افراد گزارش شده اند:

 • بدون اینکه بخواهم، برخی از خاطراتم، به ویژه خاطرات ناراحت کننده و منفی که در گذشته برایم رخ داده اند، مدام به مغزم خطور می کنند و نمی توانم از آنها خلاص شوم.
 • اغلب احساس می کنم حافظه ی کوتاه مدتم به شدت افت کرده است؛ برای مثال نمی توانم به راحتی به خاطر بیاورم امروز نهار چه خورده ام یا شماره تلفنی را که چند لحظه پیش شنیدم را به یاد بیاورم. این مشکلات تاثیر فراوانی در زندگی روزمره ام گذاشته اند.

چه مشکلاتی در نتیجه ی اختلال مهار پاسخ و انعطاف پذیری بروز می کند؟ 

مثال های زیر از مهم ترین مشکلاتی هستند که از سوی افراد گزارش می شوند:

 • مواقعی از روز احساس می کنم عامل دیگری من راهدایت می کند. در این مواقع هیچ گونه کنترلی روی رفتار، افکار و هیجاناتم ندارم.
 • اغلب کلماتی را بر زبان می آورم یا کارهایی را انجام می دهم که واقعا نمی خواستم و بعد پشیمان می شوم. برای مثال ممکن است در لحظه تصمیمی پر خطر بگیرم، در حالی که می دانم این تصمیم سر انجام خوبی ندارد.

چطور مغز را از آسیب ها محافظت کنیم؟

علاوه بر رژیم غذایی که رژیم مدیترانه ای می تواند موجب بهبود عملکرد مغز شود، ورزش مرتب می تواند سلامت عروقی را برای محافظت از مغز ارتقاء بخشد.

رژیم غذایی مورد علاقه ی مغز

 • اسید های چرب امگا-3 که در ماهی ها مانند (سالمون)، دانه ی کتان، کیوی، گردو وکدو تنبل مو جود می باشد.
 • کورکامین که در زردچوبه وجود دارد.
 • فلاونوئید که در شکلات تلخ، چای سبز، مرکبات و پوست سیب وجود دارد.
 • ویتامین های گروه B که در ماهی، مرغ،گوشت، تخم مرغ و لبنیات وجود دارد.
 • ویتامین D که در جگر ماهی، قارچ، شیر و غلات وجود دارد.
 • کولین که در زرده ی تخم مرغ، سویا، و کاهو وجود دارد.
 • مواد معدنی مانند کلسیم، روی، سلنیوم، که در شیر، لوبیا، بادام، غلات، تخمه ی آفتاب گردان وجود دارد.

نکته قابل توجه در رژیم غذایی که  برای سلامت مغز مهم و پر فایده می باشد این است که باید سعی کنیم تا حد امکان از مواد غذایی طبیعی به جای مکمل های غذایی استفاده کنید.

ورزش کنید. تحقیقات نشان می دهد که ورزش کردن منجر به افزایش پلاستیسیته ی سیناپسی با تاثیر مستقیم بر ساختار سیناپسی و قوی تر کردن دوام سیناپسی می شود که سبب بهبود عملکرد مغز می شود. همچنین اجتناب از برنامه ی یکنواخت و ملالت آور ضروری است. مغز مشتاق یادگیری موضوع های جدید می باشد.

محققان معتقدند بی تحرکی و وابستگی به عدم فعالیت مانند نشستن جلوی تلویزیون برای چند ساعت در روز باعث آتروفی مغز شده (کوچک شدن مغز) و در طول زمان برای مغز زیان آور است.  ما باید در مرحله ی اول تلاش کنیم برای کاهش زمانهایی که در حالت خود کار هستیم و فعالیتهای روزمره را بدون توجه انجام می دهیم. حال انجام بعضی از فعالیت های ساده مانند مسواک زدن، شانه زدن مو، بستن دکمه لباس با دست غیر غالب، انجام بازی هایی مانند سودوکو و حل جدول می تواند بر کارکرد های مغزی و تسریع عملکرد مغز موثر باشد. همچنین ورزشهای هوازی که افراد در آنها با افزایش ضربان قلب مواجه اند (در صورت عدم منع انجام آنها با توجه به افرادی که بیماری قلبی دارند)، تغییرات مفیدی را در کارکردهای مغز به وجود آورده که به موجب این تغییرات، نواحی مربوط به نگرانی و ناامیدی غیر فعال شده و مانع از بروز افکار منفی میشود. در ادامه به مثالهایی از بازیها برای مغز می پردازیم که منجر به بالا بردن عملکرد شناختی مغز شده و نیز به انعطاف پذیری و هوشیاری مغز کمک خواهد کرد.

در افراد راست دست، قسمت چپ مغز معمولا زبان و استدلال کردن را کنترل می کند. بازی های لغت محور به بازسازی نیم کره ی چپ کمک می کند. درحالی که بازی هایی که از اشکال مارپیچی استفاده شده و پازل می تواند نیم کره ی راست مغزی را تقویت کند.


تمرینات مناسب برای نیمکره راست مغزی

شمارش تعداد مربع ها:

شمارش مربع ها, تمرینات مناسب برای نیمکره راست مغزی, رژیم مغز در سالمندی, رژیم غذایی مغز, مشکلات مغزی شایع, حفظ مغز از آسیب ها, رژیم غذایی مورد علاقه ی مغز, رژیم مدیترانه ای, تمرینات مناسب برای مغز, معرفی وبسایت ها برای تمرینات مغزی

طوری این خلال دندان ها را کنار هم قرار دهید تا نشانگر عدد 9 باشد (بدون شکستن آنها)

تمرینات مناسب برای نیمکره راست مغزی, تمرین قرار گیری خلال دندانها کنار هم, رژیم مغز در سالمندی, رژیم غذایی مغز, مشکلات مغزی شایع, حفظ مغز از آسیب ها, رژیم غذایی مورد علاقه ی مغز, رژیم مدیترانه ای, تمرینات مناسب برای مغز, معرفی وبسایت ها برای تمرینات مغزی

پازل: کدام یک از اشکال A-B برای جای خالی مناسب است؟

تمرینات مناسب برای نیمکره راست مغزی, تمرین حل پازل, رژیم مغز در سالمندی, رژیم غذایی مغز, مشکلات مغزی شایع, حفظ مغز از آسیب ها, رژیم غذایی مورد علاقه ی مغز, رژیم مدیترانه ای, تمرینات مناسب برای مغز, معرفی وبسایت ها برای تمرینات مغزی

به سوال مطرح شده در تصویر زیر پاسخ دهید:

تمرینات مناسب برای نیمکره راست مغزی, تمرین اتصال نقاط با رسم پاره خط بدون بلند کردن قلم از روی کاغذ, رژیم مغز در سالمندی, رژیم غذایی مغز, مشکلات مغزی شایع, حفظ مغز از آسیب ها, رژیم غذایی مورد علاقه ی مغز, رژیم مدیترانه ای, تمرینات مناسب برای مغز, معرفی وبسایت ها برای تمرینات مغزی

 پاسخ ها:

 1. 21 مربع
 2. به فرم اعداد رومXI
 3. تصویر زیر:
  تمرینات مناسب برای نیمکره راست مغزی, تمرین اتصال نقاط با رسم پاره خط بدون بلند کردن قلم از روی کاغذ, رژیم مغز در سالمندی, رژیم غذایی مغز, مشکلات مغزی شایع, حفظ مغز از آسیب ها, رژیم غذایی مورد علاقه ی مغز, رژیم مدیترانه ای, تمرینات مناسب برای مغز, معرفی وبسایت ها برای تمرینات مغزی

 

 
معرفی وبسایت ها برای تمرینات مغزی

Lumosity

این وبسایت از توسعه یافته ترین وبسایت ها برای تمرینات مغزی می باشد. با انجام تمرینات این وبسایت می توانید مغز خود را به چالش بکشید. در این وبسایت بازی های سرگرم کننده ی متنوعی برای سازگاری مغز و ذهن بر اساس یافته های علمی وجود دارد.

Happymeuron

این وبسایت نیز بازی ها و تمرینات خود را به پنج دسته : حافظه، توجه، زبان، عملکردهای اجرایی و دیداری فضایی تقسیم می کند.

Braingle

این وبسایت با بیش از 10000 پازل و بازی هایی که مغز را به چالش می کشد  شما حتی می توانید پازل مخصوص به خود را در این وسایت بسازید.

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
16 + 2 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.