جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری و نقش پرستار سالمند در منزل

14 مهر 1399
/
فاطمه صمدیان

ممکن است تا به حال داستان‌های زیادی درباره گمشدن سالمند آلزایمری شنیده باشید. باید گفت این مسئله یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های دوران سالمندی است. در واقع یکی از علائم ترسناک آلزایمر گم کردن زمان و مکان است. سرگردانی و به دنبال آن گمشدن سالمندان آلزایمری دلائل متعددی دارد. پرستار سالمند در پیشگیری این گونه اتفاق‌ها نقش مؤثری دارد. در ادامه به راهکار‌هایی برای جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری می‌پردازیم.

آیا گمشدن سالمندان آلزایمری برای همه اتفاق می افتد؟

کاهش حافظه می‌تواند با افزایش سن معمول باشد، اما این موضوع لزوماً به این معنی نیست که این یک بخش طبیعی یا سالم از دوران سالمندی است. در مراحل اولیه آلزایمر یا زوال عقل، افراد ممکن است بیشتر اوقات گم شوند. وقتی اختلال حافظه روی زندگی روزمره والدین شما تأثیر می‌گذارد، خطرناک است. 
روش‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید برای کمک به والدین خود پیاده کنید. از ایجاد روال‌های ساختاریافته درمان تا نصب GPS پشت کفش‌هایشان گرفته تا استفاده از خدمات پرستاری از سالمند در منزل به طور شبانه روزی که در مراقبت از افرادی که دچار از دست دادن حافظه شده و سرگردانند، باتجربه هستند.

آیا گمشدن سالمندان آلزایمری برای همه اتفاق می افتد؟, گمشدن سالمند آلزایمری, نقش پرستار سالمند در جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری, پرستاری از سالمند در منزل و جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری, مراقبت از سالمندان در منزل و جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری

چرا سالمندان آلزایمری گم می شوند؟

بیماری آلزایمر و دیگر بیماریهای زوال عقل سلول‌های مغز را از بین می‌برند و به آرامی حافظه فرد را دچار اختلال می‌کنند. یادآوری فوری رویداد‌ها یا آخرین خاطرات، اولین چیز‌هایی هستند که این سالمندان به یاد می‌آورند. این بدان معناست که آخرین کاری را که قصد انجام آن را دارند، به آسانی فراموش می‌کنند. همین مسئله باعث می‌شود که به قصد انجام کاری شروع به حرکت کنند و سپس قصد خود را فراموش کنند. به همین صورت ممکن است به دلیلی از خانه بیرون رفته و دیگر دلیل بیرون آمدن خود را به خاطر نیاورند و گم بشوند. حتی افرادی که در مراحل اولیه زوال عقل هستند نیز می‌توانند مستعد سرگردانی و گمشدن باشند.

فرد مبتلا به زوال عقل به راحتی گمراه می‌شود و فضاهای شلوغ یا ناآشنا می‌تواند باعث سردرگمی و تمایل شدید فرد به فرار شود. به محض این که سالمند عزیز شما شروع به راه رفتن می‌کند، ممکن است آنچه را که به دنبال آن بوده ار فراموش کند و ناگهان گم شود. اشتیاق برای رفتن به خانه حتی برای شخصی که از قبل در خانه است نیز می‌تواند شدید باشد!

آیا باید جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری را جدی بگیریم؟

گمشدن یا سرگردان شدن به طور تصادفی مسئله‌ای جدی برای افراد مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل و نگرانی عمده برای خانواده‌های آنان است. طبق اعلام انجمن آلزایمر، از هر 10 نفری که مبتلا به زوال عقل هستند 6 نفر از آنها سرگردان می‌شوند. این اتفاق ممکن است در هر مرحله از این بیماری اتفاق بیفتد. غیر قابل باور به نظر می‎رسد بزرگسالانی که ضعیف هستند، کند حرکت می‌کنند یا از واکر استفاده می‌کنند بتوانند خیلی دور شوند بدون اینکه کسی متوجه شود. اما در اثر سهل انگاری واقعاً این اتفاق می‌افتد!

نکته ترسناک این است که برخی از افراد مسن که سرگردان هستند هرگز پیدا نمی‌شوند و برخی به دلیل تصادف یا قرار گرفتن در معرض خطر از دست می‌روند. به همین دلیل بسیار مهم است که سالمندان خود را ایمن نگه دارید و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از سرگردانی آنها انجام دهید. به دلیل موارد ذکر شده جلوگیری از گمشدن سالمندان آلزایمری از اهیمت بالایی برخوردار است. مراقبت از سالمندان در منزل باعث می‌شود شخصی همیشه حواسش به عزیز شما باشد تا اتفاقی برایش نیافتد.

چه عواملی باعث گمشدن سالمند آلزایمری می شود؟

دلایل زیادی برای سرگردان شدن و در پی آن گمشدن سالمند آلزیمری وجود دارد. باید توجه کنیم و خوب آنها را بشناسیم تا بتوانیم از بروز هرگونه اتفاق جلوگیری کنیم. این دلایل می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

  • ترس یا استرس: آنها ممکن است مکان خود را تشخیص ندهند و آن را نشناسند، یا یک صدای بلند یا وضعیت گیج کننده می‌تواند آنها را ناراحت کند. به خاطر این موارد ممکن است سالمند محل را ترک کند.
  • رفع نیازهای اساسی: ممکن است بدنبال غذا، حمام باشند یا فقط بخواهند هوای تازه بگیرند.
  • در حال جستجو: آنها ممکن است هنگام جستجوی شخصی یا چیزی گم شوند.
  • بی حوصلگی: آنها ممکن است بدنبال کاری باشند تا از بی حوصلگی در بیایند.
  • کارهای روزمره: ممکن است سالمنئان سعی ‌کنند مثل گذشته به محل کار خود بروند، کارهایی انجام دهند که زمانی هر روز عادت به انجام آن داشتند.

چه عواملی باعث گمشدن سالمند آلزایمری می شود؟, گمشدن سالمند آلزایمری, نقش پرستار سالمند در جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری, پرستاری از سالمند در منزل و جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری, مراقبت از سالمندان در منزل و جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری

چطور از گمشدن سالمند آلزایمری جلوگیری کنم؟

موقعیتی را تصور کنید که ناگهان متوجه می‌شوید عزیز خود را از دست داده‌اید. مراقبت از شخصی که سرگردان است به طور مداوم اینگونه است. روش خنثی کردن آن نگه داشتن یک روال عادی است، که عادی بودن و برنامه ریزی را ایجاد می‌کند زیرا هرگونی بی‌نظمی و هرج و مرج باعث می‌شود تا سالمند شما بخواهد محیط را ترک کند. اگر فهمیدید که سرگردانی چیست و مراحل پیشگیری از آن بدانید، می‌توانید احتمال سرگردانی عزیزتان را به شدت کاهش دهید. این مشکل، خوشبختانه با مراقبت‌های آگاهانه قابل کنترل است. آنچه در ادامه به آن می‌پردازیم، نکات و روش‌هایی است برای اینکه چگونه عزیز خود را از سرگردانی و گمشدن دور نگه دارید. به هنگام گمشدن سالمند آلزایمری توجه به موارد زیر می‌تواند کمک کننده باشد:

شناخت محیط اطراف:

محله خود را و مکانی که عزیز شما ممکن است در آنجا گشت بزند،بشناسید. مناطق خطرناک مانند راه پله‌ها، محل‌های ساخت و ساز، جوی‌های آب، چاله‌ها و خیابان‌های شلوغ را شناسایی کنید.

شناخت مکان‌های مورد علاقه سالمند:

لیستی از مکان‌های آشنا را تهیه کنید که فرد موردعلاقه شما ممکن است به آنجا رود از جمله عبادتگاه‌ها، رستوران‌های مورد علاقه، خانه دوستان و محل کار قبلی.

استفاده از کمک همسایگان

به همسايگان و پليس محلي بگویيد كه سالمندتان گم شده است و از آنها بخواهيد در صورت مشاهده لو فوراً به شما اطلاع دهند.

چطور از گمشدن سالمند آلزایمری جلوگیری کنم؟,گم شدن سالمند آلزایمری, نقش پرستار سالمند در جلوگیری از سالمند آلزایمری, پرستاری از سالمند در منزل, مراقبت از سالمندان در منزل

داشتن عکس به روز شده

یک عکس جدید از عزیز خود را که از فاصله تقریباً متوسط گرفته شده نگه دارید تا در صورت لزوم به دیگران را نشان دهد.

به این موضوع توجه داشته باشید که آیا فرد راست است یا چپ دست. سالمندان آلزایمری به طور کلی از جهت دست غالب پیروی کرده و به آن سمت می‌روند. پیش از همه این موارد توجه داشته باشید خدمات پرستاری در منزل شبانه روزی از گمشدن سالمند آلزایمری جلوگیری می‌کند.

 

چگونه پرستار از گمشدن سالمند آلزایمری جلوگیری می کند؟

شما باید ابتدا دلایلی را که ممکن است سالمند خانه را ترک کند ریشه‌یابی کنید تا بتوانید به موقع از آنها جلوگیری کنید. پرستاری ار سالمند در منزل باعث می‌شود، فردی همیشه کنار عزیز شما باشد و نیاز‌هایش را به موقع رفع کند تا سالمند دچار سرگردانی نشود. در ادامه به انواع دلایل گمشدن سالمند آلزایمری و نقش پرستار سالمند در منزل در جلوگیری از آن می‌پردازیم:

توجه دقیق به نیاز‌های اساسی سالمندان:

ممکن است سرگردانی به دلیل برخی نیازهای اساسی مانند رفتن به دستشویی یا تشنگی یا گرسنگی ایجاد شده باشد. رفع به موقع این نیازها توسط پرستار سالمند در منزل از بروز اتفاقات وابسته به آن جلوگیری می‌کند.

پیشگیری ازعوارض جانبی داروها:

ممکن است به دلیل عوارض جانبی داروها یا توهمات همراه با زوال عقل سالمند دچار سردرگمی شود. گمشدن سالمند آلزایمری به دلیل عوارض داروها باید فوراً پیگیری شود. برای رد کردن این دلایل یا کمک در رفع آنها به پزشک مراجعه کنید.

توجه به رفتار سالمندان:

اگر عزیزتان سرگردان است، سعی کنید بفهمید چه وقت و چرا این حال برای او پیش می‌آید. به دنبال الگوها باشید و متناسب با آن برنامه‌ای را تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر عزیزتان به دلیل بی‌قراری سرگردان است، سعی کنید با هم بیشتر پیاده روی کنید. اگر بعد از ظهر این اتفاق افتاد، آن زمان را با یک انجام یک فعالیت پر کنید.  برای این موارد از خدمات نگهداری سالمندان در منزل کمک بگیرید.

زمان وقوع حالت‌های سرگردانی و آنچه را که آنها انجام می‌دادند یا می‌گفتند از قبل یادداشت کنید. با گذشت زمان، ممکن است الگویی را کشف کنید، مانند اینکه آنها هر روز در یک زمان معین، هنگامی که حوصله دارند، به دنبال حمام می روند یا گرسنه هستند، سرگردان می‌شوند.

اگر سرگردانی ناشی از بی‌حوصلگی یا نیاز جسمی است، فعالیت‌های معنی داری را برای درگیر کردن آنها پیدا کنید و حتماً سالمند را برای رفتن به دست شویی تشویق کنید یا یک میان وعده یا نوشیدنی برای آنها بیاورید تا گرسنه نمانند. پرستاری از سالمند در منزل این نیازها را برای سالمندتان بر طرف خواهد کرد تا از گمشدن سالمند آلزایمری جلوگیری کند.

چگونه پرستار از گمشدن سالمند آلزایمری جلوگیری می کند؟, گمشدن سالمند آلزایمری, نقش پرستار سالمند در جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری, پرستاری از سالمند در منزل و جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری, مراقبت از سالمندان در منزل و جلوگیری از گمشدن سالمند آلزایمری

توجه به بازگشت سالمندان به عادات قدیمی:

برخی از سالمندان ممکن است در تلاش برای بازگشت به روال قدیمی خود باشند، مانند اینکه صبح‌ها به سر کار بروند یا بعد از ظهر کودک خود را از مدرسه به خانه بیاورند. برای همین ممکن است ناگهان از خانه بیرون بروند و برای کاهش این نیاز، جملات اطمینان بخشی را به آنها بگویید. به عنوان مثال می‌توانید بگویید که امروز تعطیل رسمی است و دفتر امروز باز نیست.
 یا ذکر کنید که فرزند آنها در خانه یکی از دوستان خود دارد با دوستش بازی می‌کند و مادر دوست قول داده است که بعدا او را به خانه بیاورد. سپس، با یک فعالیت یا میان وعده مورد علاقه بزرگسال حواس او را منحرف کنید تا ذهنش را از روال قدیمی خود دور کنید. این مواردی است که پرستار حین مراقبت از سالمندان در منزل برای جلوگیری از گم شدن سالمند آلزایمری انجام می‌دهد.

اطمینان بخشی به سالمندان هنگامی که به دنبال چیزی هستند

ممکن است سالمندان به دنبال شخص یا شیئی باشند و به دلیل جستجوی آنها سرگردان و گم شوند.خلاق فکر کنید تا به آنها اطمینان دهید که همه چیز خوب است. می‌توانید بگویید که مورد گمشده در حال تعمیر است یا در مکانی امن و مطمئن قرار دارد. یا ممکن است بگویید شخصی که به دنبالش می‌گشت تماس گرفت که با تأخیر می‌آید و بعد از ظهر یا روز بعد آنجا خواهد بود. اطمینان بخشی در مورد شخص یا جسم مورد نظرشان اغلب باعث آرامش، حواس پرتی و کاهش میل به جستجو و در نهایت جلوگیری از گم شدن سالمند آلزایمری می‌شود.

هنگامی که زوال عقل به مراحل پایانی بیماری می‌رسد، مراقبت از سالمند و توجه دائمی به او برای شما غیرممکن می‌شود. واقعیت ساده آلزایمر و زوال عقل مرتبط با آن این است که ایمن نگه داشتن عزیز شما بسیار دشوار است. خوشبختانه، افراد حرفه‌ای آموزش دیده برای ارائه پرستاری از سالمند در منزل برای  طولانی مدت وجود دارد. نظارت بر روی سالمند شما بصورت شبانه روزی انجام می‌شود و کمک به انجام فعالیت‌های روزمره زندگیشان می‌کند. همچنین فعالیت‌ها و بازی‌هایی که باعث سلامت بدن و مغز می‌شوند، می‌تواند پیاده سازی شود. تمامی این موارد از گمشدن سالمند آلزایمری جلوگیری خواهد کرد.                                                                                         

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
1 + 12 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.