تشخیص دیابت

31 خرداد 1399
/
آسانیسم

علائم دیابت نوع 1 معمولاً خیلی سریع و گاهی اوقات طی چند هفته بروز می‌کند. آنها تمایل به شدیدتر شدن دارند. علائم دیابت نوع 2 معمولاً خفیف است و به تدریج بروز خواهد کرد. این علائم در اثر تأثیر دیابت بر بدن ایجاد می‌شود. اکثر مبتلایان به دیابت نوع 1 و برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 علائمی مانند افزایش تشنگی، ادرار و خستگی را دارند. برخی از افراد همچنین متوجه کندی روند بهبود زخم‌ها شده یا عفونت‌های مداوم را تجربه می‌کنند. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به هیچ وجه علائمی ندارند. پرستار سالمند مناسب در تشخیص دیابت و مشاهده به موقع علائم دیابت به خوبی می‌تواند به شما کمک کند.

علائم دیابت نوع 1 اغلب به طور ناگهانی ظاهر می‌شود. از آنجا که علائم انواع دیابت و پیش دیابت به تدریج ظاهر شده یا ممکن است مشهود نباشند، انجمن دیابت آمریکا (ADA) دستورالعمل‌های غربالگری را توصیه کرده است.

علائم اصلی دیابت نوع 1 چیست

علائم دیابت نوع 1 می‌تواند به سرعت، طی هفته ها یا حتی روزها بروز کند. مهمترین آنها شامل:

 • پلی اوریا (نیاز به ادرار کردن مکرر)
 • افزایش تشنگی و مصرف مایعات
 • افزایش اشتها
 • کاهش وزن
 • خستگی
 • ایجاد تاری دید. تغییر در جذب گلوکز می‌تواند تغییری در شکل لنز در چشم ایجاد کند و منجر به تغییر کیفیت بینایی شده که باعث تاری دید می‌شود. این مسئله شکایتی شایع در بیماران مبتلا به دیابت است که می‌تواند نشانه‌ای از دیابت نوع 1 یا نوع 2 باشد.

علائم اصلی دیابت نوع 2 چیست

برای تشخیص دیابت نوع 2 علائم همیشه مشهود نیستند زیرا این بیماری به تدریج طی سال‌های متمادی پیشروی می‌کند. علائم شایع آن عبارتند از:

 1. خستگی
 2. روند بهبودی ضعیف
 3. ضعف
 4. گاهی اوقات افزایش وزن یا کاهش وزن
 5. تشنگی
 6. خشکی دهان

با پیشرفت هایپرگلیسمی (افزایش قند خون)، به خصوص در افراد مسن، تشنگی و پولیوریا (افزایش دفع ادرار) بروز می‌کند. توجه به علائم و نشانه‌های دیابت بسیار مهم است زیرا تشخیص زودرس و درمان آن می‌تواند خطر بروز عوارض بعدی را کاهش دهد. بسیاری از افراد سال‌ها بدون آنکه بدانند مبتلا به دیابت نوع 2 هستند. زیرا علائم اولیه می‌تواند به راحتی تشخیص داده نشود. پرستار بیمار در منزل این علائم را شناسایی کرده و از بروز عوارض جدی جلوگیری می‌کند.

تشخیص دیابت, دیابت, آزمایشات دیابت, آزمایشات برای تشخیص دیابت و پیش دیابت, درمان دیابت, پیشگیری از دیابت,دیابت نوع1, دیابت نوع2, علائم دیابت نوع1, علائم دیابت نوع2

پیش دیابت چیست

پیش دیابت وضعیتی است که در آن میزان قند خون بالاتر از حد طبیعی است، اما به اندازه کافی بالا نیست که به عنوان دیابت نوع 2 تشخیص داده شود. اگر نتیجه آزمایش خون شما نشان داده که در این گروه قرار دارید، ممکن است پیش دیابت داشته و پزشک آزمایش تحمل گلوکز را به شما پیشنهاد دهد. باید دیابت زودرس تشخیص داده شده تا بیماری کنترل و از عوارض جلوگیری شود. پرستار سالمند مناسب با مراقبت و کنترل دقیق به خوبی می‌تواند سطح قند خون را سالمند را در حد تعادل نگه دارد.

چه کسی باید برای پیشگیری و تشخیص دیابت آزمایش شود؟

دیابت بدون درمان، می‌تواند عوارض بی شماری در اختلال سلامتی از جمله نابینایی، نارسایی کلیه، نوروپاتی، قطع عضو داشته باشد داشته باشد. به همین دلیل شناخت علائم هشدار دهنده و دیدن یک پزشک معالج به طور مرتب برای غربالگری روتین بسیار مهم است. پرستار سالمند مناسب در مراجعه به پزشک و انجام غربالگری‌های دیابتی نقش مؤثری دارد. 

وزارت بهداشت، درمان  توصیه می‌کند که اگر شرایط زیر را دارید باید آزمایش دیابت بدهید:

 • اضافه وزن و سن بالاتر از 45 سال
 • اضافه وزن، سن کمتر از 45 سال و دارای یک یا چند عامل خطر اضافی، مانند:
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • سابقه خانوادگی دیابت
 • سابقه دیابت بارداری (دیابت در دوران بارداری) یا به دنیا آوردن نوزاد بیش از 4 کیلو گرم
 • اگر سطح قند خون شما طبیعی است، باید هر سه سال یکبار آزمایش دهید. اگر مبتلا به پیش دیابت هستید، باید هر یک یا دو سال پس از تشخیص این بیماری از نظر ابتلا به دیابت بررسی شوید.

آزمایشات برای تشخیص دیابت و پیش دیابت چیست

برای تشخیص دیابت و پیش دیابت در طی آزمایش خون، خون از رگ گرفته می‌شود و برای آزمایش به آزمایشگاه آسیب شناسی ارسال می شود. اگر سطح گلوکز خون خیلی زیاد شود، گلوکز اضافی توسط کلیه‌ها از خون خارج می‌شود و از طریق ادرار (گلیکوزوری) دفع می‌شود. این امر منجر به تولید بیشتر ادرار می‌شود و باعث می‌شود که بیمار مرتباً ادرار کند. آب موجود در سلول‌ها برای جایگزینی حجم خون از دست رفته لازم است و در نتیجه باعث کم آبی و تشنگی می‌شود. در ادامه به انواع آزمایشات برای تشخیص دیابت (قند خون) می‌پردازیم. آزمایشاتی که ممکن است انجام شود شامل موارد زیر می‌باشد:

آزمایش خون  HbA1c

این آزمایش سطح متوسط گلوکز خون اخیر را اندازه گیری می‌کند. این آزمایش بخشی از گلبول‌های قرمز را اندازه گیری می‌کند. گلوکز در خون به بخشی از گلبول‌های قرمز متصل می‌شود. این قسمت قابل اندازه گیری است و نشانگر خوبی از میانگین قند خون در طی 2-3 ماه گذشته است. برای این آزمایش نمونه خون لازم است. از 48 میلی مول در لیتر (6.5٪) یا بیشتر در اکثر موارد برای تشخیص دیابت مثبت است. همچنین برای نظارت بر دیابت در بیمار استفاده می‌شود و به طور طبیعی هر 2-6 ماه انجام می‌شود. 

این آزمایش در موارد زیر قابل استفاده نیست:

 1. کودکان و نوجوانان
 2. اگر بیمار مشکوک به دیابت نوع 1 است
 3. بیماران کمتر از دو ماه علائم دیابت دارند
 4. بیمارانی که به شدت بیمار هستند
 5. اگر بیمار دارویی را مصرف می‌کند که ممکن است باعث افزایش سریع گلوکز، به عنوان مثال استروئیدها، می‌شود
 6. بیمار دارای آسیب حاد لوزالمعده از جمله جراحی لوزالمعده است.
 7. بارداری

تشخیص دیابت, دیابت, آزمایشات دیابت, آزمایشات برای تشخیص دیابت و پیش دیابت, درمان دیابت, پیشگیری از دیابت

آزمایش قند خون ناشتا (FBG)

آزمایش FBG با استفاده از نمونه خون به دست آمده پس از یک دوره ناشتا حداقل هشت ساعت انجام می‌شود. بنابراین هیچ غذایی و نوشیدنی به جز آب برای هشت ساعت نباید خورده شود. ناشتایی بطور معمول از نیمه شب آغاز می‌شود. نمونه خون اوایل روز بعد گرفته می‌شود. سطح 7.0 میلی مول در لیتر یا بیشتر بعد از یک شب ناشتا نشانگر دیابت است. برای تأیید تشخیص، معمولاً لازم است که آزمایش را بار دیگر در روز دیگر تکرار کنید. درک این نکته مهم است که استرس داشتن یا بیمار بودن نتایج شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. پرستار سالمند در منزل با ارائه مراقبت‌های مؤثر، اضطراب و استرس شما را کاهش می‌دهد. 

پزشک شما نتایج شما را با شما فراتر خواهد گذاشت. در اینجا منظور شما از نتایج شما چیست:

 • دیابت= قند خون ناشتا به میزان 126 میلی گرم در لیتر یا بالاتر
 • پیش دیابت= قند خون ناشتا از 100 تا 125 میلی گرم در لیتر
 • طبیعی= قند خون ناشتا کمتر از 100 میلی گرم در دسی لیتر

تست تحمل گلوکز خوراکی (OGTT)

برای این آزمایش و تشخیص دیابت، بیمار از نیمه شب دیگر نباید غذا بخورد و بعد از آن آزمایش قند خون ناشتا انجام می‌شود. سپس بیمار نوشیدنی حاوی 75 گرم گلوکز را مصرف می‌کند و 2 ساعت صبر می‌کنند تا دوباره قند خون آنها اندازه گیری شود. این آزمایش با سایر روش‌ها متفاوت است زیرا بیمار نوشیدنی شیرین را به عنوان روشی برای سنجش نحوه مدیریت لوزالمعده گلوکز می‌نوشد. در فرد فاقد دیابت میزان قند خون به سرعت بالا می‌رود و بعد افت پیدا می‌کند، زیرا بدن به طور طبیعی انسولین را برای کاهش قند خون تولید می‌کند. در فرد مبتلا به دیابت شاهد افزایش شدید و سطح بالای گلوکز هستیم. این امر به این دلیل است که لوزالمعده قادر به تحویل انسولین مورد نیاز برای کاهش گلوکز در خون نیست. از آزمایشات تحمل گلوکز نیز برای تشخیص دیابت حاملگی در دوران بارداری استفاده می‌شود.

برای آمادگی در این آزمایش، انستیتوی ملی دیابت و گوارش و بیماری های کلیوی (NIDDK) توصیه می‌کند که برای سه روز منتهی به آزمایش، حداقل 150 گرم کربوهیدرات در روز میل کنید. غذاهایی مانند نان، غلات، ماکارونی، سیب زمینی، میوه (تازه و کنسرو) و آبگوشت همه حاوی کربوهیدرات هستند. پرستار سالمند مناسب می‌تواند شما را برای انجام این تست آماده کند.

در مورد هرگونه استرس یا بیماری که تجربه کرده اید به پزشک خود اطلاع دهید. اطمینان حاصل کنید که پزشک از تمام داروهای مصرفی شما آگاه است. برای تشخیص دیابت استرس، بیماری و داروها همگی می‌توانند بر نتایج آزمایش تحمل گلوکز تأثیر بگذارند. برای یک تست تحمل گلوکز، نتایج شما می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • دیابت= قند خون 200 میلی گرم در لیتر یا بیشتر پس از دو ساعت
 • پیش دیابت= قند خون بین 140 تا 199 میلی گرم در لیتر بعد از دو ساعت
 • طبیعی= قند خون کمتر از 140 میلی گرم در لیتر بعد از دو ساعت

آزمایش ادرار

یک آزمایش می‌تواند گلوکز را در نمونه ادرار تشخیص دهد. در آزمایش قطره ای، پزشک یا پرستار از نوار شیمیایی مخصوصی استفاده می‌کنند که در نمونه ادرار بیمار فرو رفته است. تغییر رنگ روی نوار نشان می‌دهد که آیا گلوکز در نمونه ادرار وجود دارد یا خیر. ممکن است برخی از افرادی که دارای نارسایی کلیه‌‌اند، با این که سطح گلوکز قند خون نرمال است اما گلوکز در ادرار دیده شود. اگر ادرار بیمار حاوی هرگونه گلوکز باشد، برای اندازه گیری سطح قند خون برای تأیید یا رد دیابت، باید آزمایش خون انجام شود.

آزمایش تصادفی قند خون

آزمایش تصادفی قند خون در افرادی که علائم دیابت دارند استفاده می شود. این آزمون را می‌توان در هر زمان از روز انجام داد. این آزمایش بدون در نظر گرفتن آخرین وعده غذایی قند خون را مورد بررسی قرار می‌گیرد. مهم نیست چه زمان آخرین بار غذا خوردید، آزمایش قند خون تصادفی 200 میلی گرم در لیتر و بالاتر نشان می‌دهد که مبتلا به دیابت هستید. این امر به ویژه در صورتی که قبلاً علائم دیابت داشته باشید صادق است. در اینجا نتایج آزمایش شما می‌تواند  این موارد باشد:

 • دیابت= قند خون تصادفی 200 میلی گرم در لیتر یا بیشتر
 • پیش دیابت= میزان قند خون تصادفی بین 140 تا 199 میلی گرم در دسی لیتر
 • نرمال= قند خون تصادفی کمتر از 140 میلی گرم در لیتر

چشم انداز درمان دیابت, تشخیص دیابت, دیابت, آزمایشات دیابت, آزمایشات برای تشخیص دیابت و پیش دیابت, درمان دیابت, پیشگیری از دیابت

چشم انداز درمان دیابت

هیچ درمانی برای دیابت نوع 2 وجود ندارد. با این حال، این بیماری با بسیاری از گزینه‌های درمانی مؤثر قابل کنترل است. اگر به دیابت مبتلا شده اید، یک برنامه مراقبت باید برایتان در نظر گرفته شود که هدف آن متعادل سازی سطح قند خون شماست. این ممکن است شامل تغییر شیوه زندگی مانند خوردن غذای سالم، ورزش، قطع سیگار و بررسی قند خون باشد. هم چنین در صورتی که به دیابت نوع یک مبتلا هستید نیاز به مراقبت و تزریق روزانه انسولین دارید. ما در کنار شما هستیم تا با مراقبت از سالمند دیابتی اقدامات اساسی برای اطمینان از سلامتی طولانی مدت سالمند عزیزتان به عمل آوریم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
4 + 12 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.